Galleri Anna H.
Aschebergsgatan 19
411 27 Göteborg
Tel. 0709 - 40 15 20
Öppet: Ons-tors 12-17, fre-sön 12-15
e-post:
1.
3.
4.
Galleri Backlund
Karl Gustavsgatan 13
411 25 Göteborg
Tel. 031 - 711 23 20
Mobil: 0708 - 20 23 34
Mån - tors 12 - 18, fre 12 - 17, lör-sön 12 - 15
epost:
Galleri Engleson
Erik Dahlbergsgatan 28
412 53 Göteborg
Tel: 0708-26 21 79
epost:
7.
Galleri Kim Anstensen
Götabergsgatan 18
411 34 Göteborg
Tel. 031 - 18 01 11, Mob: 0707 - 550 505
Tis - tors 12-18, fre - lör 12-16,
sön - mån stängt
e-post:
10.
Galleri Konstepidemin
Konstepidemins väg 6. (vid Linnéplatsen)
413 14 Göteborg
Tel. 0722 - 449 160
Öppet: Tis–tors 12–17, fre–sön 12–16
Direktlänk:
epost:
11.
Göteborgs Konstförening
Södra Vägen 2
412 54 Göteborg
Tel. 031 - 18 64 03
Öppet: Tis - tors, lör, sön,12 - 16.
Mån och fred stängt
e-post:
12.
13.
14.
Konstnärscentrum Väst /
Galleri KC
Erik Dahlbergsgatan 6
411 26 Göteborg
Tel. 031-711 54 47
Öppet: Tis - sön 12 - 16
e-post:
17.
Lerverk Butik och Galleri
Postgatan 8 A, Kronhusbodarna
411 13 Göteborg
Tel. 031 - 13 13 49
Öppet Vardag 11 - 18. lördag 11 - 16
stängt söndagar
epost: 
Galleri Majnabbe
Taubegatan 9, Kustens hus, hpl Chapmans torg
414 55 Göteborg
Tel: 031 - 14 00 59
Öppet: Ons - sön 12 - 16
Mån - tis: stängt
e-post:
18.
Partille konstförening
Partille Herrgård “Slottet “
Carl Wilhelm Carlbergs Allé
433 25 Partille
Öppet:  tisdag 12 – 15.
lördag - söndag 12 - 16
Galleri PS
Kaponjärgatan 4 (Haga)
413 02 Göteborg
Tel. 0706-771 559
Öppet: Tis - ons 13 - 16, tors - sön 12 - 16
19.
21.
Röda Sten Konsthall
Röda Sten 1
414 51 Göteborg
Reception: 031-12 08 16
Kontor: 031-12 08 46
22.
Galleri Scandinavia
Berzeliigatan 14
412 53 Göteborg
Tel. 031 - 20 24 80
Fax. 031 - 20 84 34
Tis - fre 11 - 18. lör 11 - 15, sön - mån stängt
e-post:
23.
Sintra Konsthantverksgrupp
Landsvägsgatan 5
413 04 Göteborg
Tel. 031 - 775 01 20
Mån - fre 11 - 18, lör 11 - 16
e-post:
25.
Galleri Thomassen
Götabergsgatan 32
411 34 Göteborg
Tel. 031 - 81 19 92
Öppet: Tis - tor 12 - 18,
fre - lör 12 - 16, sön 12 - 15
e-post:
27.
Galleri 20
Långedragsvägen 20
426 71 Västra Frölunda
Mån - fre 12 - 18, lör - sön 12 - 16
e-post:
Galleri Uddenberg
Kastellgatan 7
413 07 Göteborg
Mobil: 0706 - 392 492
Öppet: ons-tors 13-17, fre-sön 12-15
e-post:
Galleri Wadman
Wadmansgatan 7
412 53 Göteborg
e-post:
LÖRDAGSVERNISSAGER, EVENTS  VÅREN  2019
20.
RiverCity Gallery
Monsungatan 57
(Vid Bockkranens busshållplats på Eriksberg)
417 66 Göteborg
Tel: 070-284 20 50
Öppettider:
Ons - tors 12 - 18, fre - sön 12 - 15
Vernissagehelger öppet lör - sön 12 - 16
Övriga tider enligt överenskommelse
Hemsida: 
epost:
Grafik i Väst -
Konstnärsägt galleri och grafikbank
Storgatan 20
411 38 Göteborg
Tel. 031 - 711 38 39
Öppet: ons 12 - 18, tors - sön 12 - 16
epost:
Facebook:
24.
Galleri Aveny
Kastellgatan 19
413 07 Göteborg
Tel. 0708- 16 26 22
Öppet: Mån - tors 12 -17, lör - sön 12 - 16
fredag stängt
e-post::
 
 Göteborgs konstmuseum
 Gothenburg Museum of Art
 Götaplatsen
 412 56 Göteborg
 Telefon: 031-368 35 00,
 Fax: 031-368 35 26
 Tis och tors 11-18, ons 11-20,
  fre-sön 11-17.
  e-post:
 
 Göteborgs konstmuseum ingår i Göteborgs Stad
 Gothenburg Museum of Art is part of the City of
 Gothenburg
28.
Anohaao Gallery
Kastellgatan 13
413 07 Göteborg
Tel. 0702 – 46 14 04
E-post:
2.
Botaniska trädgården
Carl Skottsbergs Gata 22A
413 19 Göteborg
Tel 010 – 473 77 77
Våra utställningar visas i Floras Rike (butiken)
och i växthusen.
Öppettider: Butiken: apr-sept 10 -19, okt-mars 11-17,
lör-sön 12-16.
I växthusen: apr-aug 10-17, övrig tid 10-16.
e-post:
5.
6.
9 feb - 24 feb
Floras Rike
Växthusen
    Stora Galleriet
Lilla Galleriet
     I Galleriet
              I Skissernas Rum
          I Galleriet / Gästfönster
Information om våra utställningar och konstnärer finns på hemsidan:
Där hittar du
också information om föreläsningar och andra aktiviteter som arrangeras av galleriet.
Mellan utställningarna ovan visas konst av de konstnärer galleriet representerar.
I galleriet finns alltid ett brett utbud av bildkonst (måleri, litografi,foto), men även glas,
keramik och skulptur.
Vi tar gärna emot bokade besök. Ring eller maila oss. Varmt välkomna!
Specialerbjudande!
Tryck av Konstkort / Vernissagekort / Vykort .
Vi trycker Dina konstkort / vernissagekort på kvalitetskartong 300 g med bestrukna sidor i fyrfärg. Nu även i mindre upplaga. Ett verkligt tillfälle ! Passa på! Vi trycker även affischer, posters, biografier, visitkort mm
För information hör av er till Temang. Vi sänder gärna prover.
Temang Art Media
 i Göteborg
8
.
9.
Galleri Hammarén
Erik Dahlbergsgatan 14
411 26 Göteborg
Tel. 0720 03 30 32
Galleri Lord & Lydia
Plantagegatan 9
413 05 Göteborg
Epost:
26.
3:e Våningen Dans- och Konstscen
Sockerbruket 9
414 51 Göteborg
Tel. 031 – 12 17 71
Se hemsidan för öppettider.
För utställningar och info: besök vår hemsida
Tel.0761 - 474 651
Med reservation för ändringar
Tis-tors 13-18, fre-lör 12-16, sön o mån stängt
Galleri Lillhammar Erik Dahlbergsgatan 8 411 26 Göteborg Mobil: 0734 – 027788 Öppettider: se hemsidan! www.gallerilillhammar.se e-post: info@gallerilillhammar.se
15.
16.
19 jan - 3 feb
2 mars-17 mars 30 mars-26 apr
Charlotta Bellander, keramik Mia Frankedal, Sara Lundkvist, Lena Nilsson, Normal Oject Factory, glas Margareta Margo Olsson, akvarell Roland Borén, Camilla Engman, Ragnar Schmid, Kerstin Åsling Sundberg, Lars Åsling
För utställningar och övrig information hänvisar vi till vår hemsida!
12 jan - 27 jan 2 feb - 17 feb 23 feb - 10 mars 16 mars - 31 mars 6 apr - 28 apr 4 maj - 19 maj
Martin Etherton Friberg Thomas Brolin Kerstin Bergh Kerro Holmberg Magdalena Eriksson Johan Lagergård
26 jan - 10 feb 23 feb - 17 mars 23 mars - 7 apr 26 apr - 12 maj
Anders Zorn, över 75 olika etsningar Vårsalong Camilla Pyk & Vivianne E Rosqvist Caroline af Ugglas
Under 2019 är Galleri Floras Rike ett centrum för naturfotografi, där utställningar, föreläsningar och Workshops avlöser varandra.
Botaniskas lökar & knölar Visning av blommande exemplar ut Botaniskas unika löksamling, som annars bara finns bakom kulisserna. Avslutas med öppet hus i växternas barnkammare 7 april.
9 mars - 7 april
10 maj - 6 okt
Blommor & Bin Vi gör en djupdykning i vad pollination egentligen är, och hur naturligt urval skapat de mest fascinerande växter. Vernissage 10 maj kl 16 - 18
19 jan - 24 jan 26 jan - 31 jan 2 feb - 7 feb 9 feb - 14 feb 16 feb - 21 feb 23 feb - 28 feb 2 mars - 14 mars 16 mars - 21 mars 23 mars - 28 mars 30 mars - 4 apr 6 apr - 11 apr 13 apr - 18 apr 20 apr - 25 apr 27 apr - 2 maj 4 maj - 9 maj 11 maj - 16 maj 18 maj - 23 maj 25 maj - 30 maj
Agneta Ågårdh, måleri Charlotta von Mentzer, foto & poesi Johan von Mentzer, måleri Lena Thonäng-Andrén,måleri Johanna Sjödin, måleri Ulla Maria Johanson, måleri Ingmar Olsson, måleri Sv Konstnärsförbundet Väst, Samlingsutställning Claes Kellgren, fotokonst Gunilla Kutschbach-Kihlberg, måleri Jonas Christofferson, keramik Magnus Carestam, måleri Margaretha P Elfstrand, måleri Kajsa Stamenkovic, måleri Anette Carlsson Moberg, måleri Birgitta Segerblom, måleri Malin Årsbog, måleri Göran Carlberg, måleri Artem Konstgrupp, Britt-Marie Sjövall, måleri Britt-Marie Tidemand, måleri Helena Åkesson, måleri Anette Runsten, måleri Lena Hermansson, måleri Hans Fredrikzohn, måleri Dominique Whitehouse, måleri Charlotte J Falk, måleri Anna-Karin Björk, måleri
5 jan - 30 jan 2 feb - 20 feb 23 feb - 13 mars 16 mars - 3 apr 6 apr - 28 apr 4 maj - 22 maj 25 maj - 12 juni
Letterpressutställning: Posted / Unposted cur. Lina Nordenström / Imi Maufe Husets konstnärer - samlingsutställning Göran Boardy Ann-Charlotte Enocksson Christer Norrström Utbytesutställningen med Norske Grafikeres Verksted Elevutställning Göteborgs Konstskola
5 jan - 26 jan 2 feb - 23 feb 2 mars - 16 mars 23 mars - 13 april 27 april - 18 maj 25 maj - 8 juni
Bianca Maria Barmen Max Book Carl-Erik Hammarén Ernst Billgren Christina Ekstrand Foto Hans Sidén
16 januari 2 februari 23 februari 16 mars 13 april
Vintersalongen 20 konstnärer Vernissage Lloyd Tabing, målningar Lars Rylander Danka Jaworska
19 jan - 3 feb 9 feb - 3 mars 9 mars - 31 mars 6 apr - 5 maj 11 maj - 2 juni 7 juni - 16 juni
Kim Westerström (Galleriet), Carolina Jonsson (Pannrummet), Per Agelii (Glasrummet) Michaela Peterson (Galleriet), Lavinia Jannesson (Pannrummet), Gill Marshall (Glasrummet) Susanne Bonja (Galleriet, stora och lilla rummet), Erika Stöckel (Galleriet, innersta rummet), Annie Foglert (Pannrummet), Anna Larsson (Glasrummet) Mona Wallström (Galleriet, stora och lilla rummet), Johanna Zellmer (Galleriet, innersta rummet), Gitte Eidslott (Pannrummet), Love Hultén (Glasrummet) Cop Shiva (Galleriet, stora och lilla rummet), Åsa Millholm (Galleriet, innersta rummet), Isak Anshelm och Linn Lindström (Pann- och Bergrummet), Bronja Novak (Glasrummet) Göteborgs Konstskola
19 jan - 10 feb 16 feb - 10 mars 16 mars - 7 apr 13 apr - 5 maj 11 maj - 2 juni
Anita Gordh , ljusobjekt Jonathan Josefsson, mattor och måleri Anna Elisa Nilson, måleri, skulptur Svante Trottestam, måleri Rickard Gullmander, måleri
Johanna Arvidsson, teckning Unni Lundmark, måleri Johanna Friberg, keramik David Bramhan, installation Annika van Belkom, grafik, artist books
27 okt -18 -17 mars 8 dec -18 - 10 feb 2 mars - 25 aug 17 april - 22 sept
Młoda Polska, Sekelskifteskonst från Polen Sten A Olssons Kulturstipendium 2018 Tori Wrånes Världen omkring dig, Verk från den nutida samlingen
5 jan - 20 jan 26 jan - 10 feb 16 feb - 3 mars 9 mars - 24 mars 30 mars - 14 april 20 april - 5 maj 11 maj - 26 maj 29 maj -12 juni
Paulina Svensson, textila skulpturer och strukturer Ingvild Davidsen, foto/ text /installation Sebastian Villabona, måleri Emille de Blanche, skulptur Lizz Sharr, måleri Klara Espmark, broderi Andreas Wallroth, digitala kollage, objekt, måleri och print Examensutställning Spetsutbildningen i Bild och Formgivning Estetiska programmet Schillerska gymnasiet
5 jan -10 feb Ossian Gustafsson 16 feb - 24 mars Chris Porcarelli 30 mars - 14 april Lizz Sharr 20 april - 26 maj Pia Hedström
19 jan - 9 feb 16 feb - 9 mars 16 mars - 6 apr 13 apr - 11 maj 18 maj - 8 juni 15 juni - 13 juli
HDK, Keramik,Textil och Smycke ”Almost Visible” Galleri: Birgitta Jannesson, Keramik Gästfönster: Ganna Gonikhina Servaeus, smycke, Pärlarbeten Galleri: Sofia Bankeström, Smyckekonst Gästfönster: Catarina Buadu, keramik, tekannor Galleri: Lena Lindahl, Smyckekonst Gästfönster: Tillie Burden, glaskonstnär Galleri: Lars Göran Larsson, Konstsmide, ”Ferrum vulgaris” Gästfönster: Carina Kihlberg, Smyckekonst, ”Ringlekar” Galleri/Gästfönster: Medlemmarnas sommartema, glas, keramik, smycke, smide
2 mars - 9 mars 6 apr - 13 apr 27 apr - 4 maj 25 maj - 1 juni
Lars Iwdal Dana Ingesson Sofia Lillhammar Anette Lillhammar
26 jan - 10 feb 16 feb - 3 mars 9 mars - 24 mars 30 mars - 14 apr 27 apr - 19 maj
Hans Björsson, måleri och Jonatan Scott Svensson Kummel, måleri Thomas Christenson, måleri,teckning och Jenny Christensen, fotografi David Norman, måleri och Margareta Blomberg, måleri David Tedfeldt, måleri och Elisabet Gothe, måleri Vårsalong, Göteborgs Konstnärsklub
26 jan - 10 feb 23 feb - 10 mars 23 mars - 7 apr
Mia Wiking, Jonsered, måleri Partille Herrgård ”Slottet” Margreth Ström, Styrsö, måleri ” ” ” Kent Larsson, Göteborg, måleri Utställningshallen 2 tr, Kulturum i Partille Ann-Marie Roughead, Göteborg, måleri ” ” Ingrid Draminsky, Göteborg, måleri ” ” Lis Ellen Vestergaard, Tvååker, keramik ” ”
5 jan - 20 jan 26 jan - 10 feb 16 feb - 3 mars 9 mars - 24 mars 30 mars - 14 april 27 april - 12 maj 18 maj - 2 juni
Per Rinneby Göran Magnusson Stina Stigell Jan-Albert Karlsson Marie Holmgren Dan Almqvist Harry Andersson
26 jan - 10 feb 23 feb - 10 mars 16 mars - 31 mars 6 apr - 14 apr 27 apr - 12 maj 18 maj -
Natalia Johansson (måleri) Claes Hillén (foto) Susanna Arwin (måleri och skulptur) Galleriet firar 5 år med en Samlingsutställning Masayoshi Oya och Anne Walker ( keramik och foto) Se program på hemsidan!
9 feb - 7 april 12 apr - 14 apr 5 juni - 18 augusti
VÅRUTSTÄLLNINGAR: VIVIAN CACCURI A Soul Transplant. Myggornas surrande är kärleksförklaringar, men i människornas öron är ljudet hatat.Vivian Caccuri använder ljud som ett sätt att experimentera med sinnes- upplevelser kring ämnen som relaterar till historia och sociala företeelser. DITTE EJLERSKOV Can You Hear Me? Ditte Ejlerskov lurades till Barbados av ett scam-mail för några år sedan. Hon drev runt i Rihannas värld, sökande efter något. Kanske en myt? Kanske en musa? En dag i sin studio, långt efter resan till paradisön Barbados, vaknade en av hennes tavlor till liv och sa till henne: ”Hej Ditte. Du har hittat på mig. Jag är inte längre en representation av Rihanna, jag är en myt som du fantiserar fram”.Är en serie målningar, ett ljudverk och en video, som porträtterar konstnärens självkritiska reflektioner kring sitt privilegium, att vara kritisk mot denna blick och position och samtidigt leva med den. KONSTRUNDAN I MAJORNA Samlingsutställning som visar verk från alla konstnärer, som deltar i konstrundan i Majorna.. Läs mer på Konstrundan i Majornas hemsida: http://kimgbg.se/ SOMMARUTSTÄLLNING: PER SVENSSON Alkemi – Det Allseende Ögat. För Per Svensson är alkemi ”att gå sin egen väg, frigöra tanken, följa sin egen teckning och att aldrig upphöra med poesi”. I denna utställning är vi inbjudna att följa honom när han befriar sig från givna system, via objekt, religioner och kulturer, genom historia och över hela världen.
23 feb - 9 mars 2 apr - 10 apr Under våren Under våren
Alberto Ramirez LEG ”Icons” Lena Palmgren & Karin Mårlind Strauss ”Horses” Henrietta Kozica , måleri (för mer information se hemsidan!) Hellström Street Art ( för mer information se hemsidan!)
12 jan - 30 jan 2 feb - 20 feb 23 feb - 13 mars 16 mars - 3 apr 6 apr - 30 apr 4 maj - 22 maj 25 maj - 12 juni 15 juni - 17 juli
KATARINA HENRIKSSON, smycke Fönsterutställningar: ELIN FRODIG, keramik, SARA MATTISSON, keramik ELINA TITANE (LAT), keramik Fönsterutställningar: ANNELI DAVIDSSON, smycke, ULLA-STINA WIKANDER, textil AMMY OLOFSSON, glas, Fönsterutställningar: MARINA KAWATA, keramik, LENA OLSON, smycke KATIA COLT, keramik Fönsterutställningar: IAN BYERS (GBR), keramik, HELENA JOHANSSON LINDELL, smycke DIRTY GO CLAY BAND (DK), keramik Fönsterutställning: JOOEUN HAN (KOR), keramik EVA ZETHRAEUS, keramik Fönsterutställningar: SARA MALM, smycke, KINNA STURESSON, smycke ÖZAY EMERT, smycke Fönsterutställning: TOMMY HANSSON, smide EN STOR och nio små Medlemsutställning, keramik/glas/smycke
19 jan - 17 feb 23 feb - 17 mars 23 mars - 14 apr 18 apr - 5 maj 11 maj - 2 juni 5 juni - 25 aug
Ola Åstrand, Jacob Andersson Tuula Lehtinen Tommy Hilding Påskutställning Jamila Drott, Viktor Rosdahl Alina Vergnano
12 jan - 20 jan 9 feb - 17 feb 23 feb - 3 mars 6 april - 14 april 18 april - 22 april
Grupputställning: Lena Amstrand, Kristina Löfdahl, Jonas Bergstedt, PO Netterblad, Pia Erlandsson, Susanne Norberg Rolf Isaksson Karl-Einar Rosqvist Kristina Löfdahl Påskutställning
31 jan - 24 feb 2 mars - 31 mars 12 apr - 2 maj 3 maj - 12 maj 10 maj - 2 juni 6 juni - 8 juni
Nevven / Idun Baltzersen, Jenny Brosinski, Stavie Dix,Fanny Hellgren, Pablo Tomek Martin Formgren Sebastian Wickeroth Kandidatprogrammet i Fri konst vid Akademi Valand Cecilia Jansson, Erik Gustafson, Yngvid Saeter Live Action 2019 / Gary Hill, Bjørn Nørgaard, Dread Scott, Regina José Galindo, Mai Lin, Martha Wilson m fl
12 jan - 27 jan 2 feb - 17 feb 23 feb - 10 mars 16 mars - 31 mars 6 apr - 28 apr 4 maj - 26 maj
Gunilla Wik, målningar Tomas Abrahamsson, målningar Margaretha Jansson, målningar, skulptur Claes Hakenäs, målningar Marie Palmgren, målningar, grafik VÅR SAMLING
1 feb 2 feb - 3 feb 9 feb 25 maj - 26 maj
16.00 -20.00 12.00 - 16.00 12.00 - 16.00 12.00 - 16.00
Inga-Christina Kleist (måleri) Energiarbete: www.incordiakonsult.se Måleri: www.ingachristinakleist.se Lena Gustavsson Legus keramik Kollektionen Dominica tar dej på en resa inspirerad av naturön Dominicas växt- och djurliv
18 augusti Galleri Aveny Sintra Galleri 20 Galleri Uddenberg 19 januari Galleri Anna H Galleri Engleson Galleri Konstepidemin Göteborgs Konstförening Lerverk Butik och Galleri Galleri Thomassen 26 januari Galleri Backlund Galleri Engleson Konstnärscentrum Väst /Galleri KC Väst Galleri Majnabbe Partille Konstförening Galleri PS RiverCity Gallery 2 februari Galleri Aveny Galleri Engleson Grafik i Väst Galleri Hammarén Galleri Kim Anstensen Sintra Galleri Uddenberg Galleri Wadman 9 februari Galleri Anna H Galleri Engleson Galleri Konstepidemin Röda Sten Konsthall Galleri 20 Galleri Wadman
16 februari Galleri Engleson Göteborgs Konstförening Konstnärscentrum Väst / Galleri KC Väst Lerverk Butik och Galleri Galleri Majnabbe Galleri PS 23 februari Galleri Backlund Galleri Engleson Grafik i Väst Galleri Kim Anstensen Partille Konstförening RiverCity Gallery Galleri Scandinavia Sintra Galleri Thomassen Galleri 20 Galleri Uddenberg 2 mars Galleri Anna H Galleri Engleson Galleri Hammarén Göteborgs Konstmuseum Galleri Lillhammar 3:e våningen Center för samtidskonst 9 mars Botaniska trädgården Galleri Konstepidemin Konstnärscentrum Väst / Galleri KC Väst Galleri Majnabbe Galleri PS 16 mars Galleri Aveny Galleri Engleson Grafik i Väst
Galleri Kim Anstensen Göteborgs Konstförening Lerverk Butik och Galleri RiverCity Gallery Sintra Galleri Uddenberg 23 mars Galleri Backlund Galleri Engleson Galleri Hammarén Partille Konstförening Galleri Thomassen 30 mars Galleri Anna H Galleri Engleson Konstnärscentrum Väst / Galleri KC Galleri Majnabbe Galleri PS 6 april Galleri Aveny Galleri Engleson Grafik i Väst Galleri Konstepidemin Galleri Lillhammar RiverCity Gallery Sintra Galleri 20 Galleri Uddenberg 13 april Galleri Engleson Galleri Kim Anstensen Göteborgs Konstförening Lerverk Butik och Galleri 20 april Galleri Engleson Konstnärscentrum Väst / Galleri KC Väst
27 april Galleri Engleson Galleri Hammarén Galleri Lillhammar Galleri Majnabbe Galleri PS RiverCity Gallery 4 maj Galleri Aveny Galleri Engleson Grafik i Väst Sintra Galleri Uddenberg 11 maj Galleri Engleson Galleri Konstepidemin Göteborgs Konstförening Konstnärscentrum Väst / Galleri KC Väst Galleri Thomassen 18 maj Galleri Engleson Lerverk Butik och Galleri Galleri PS 25 maj Galleri Engleson Grafik i Väst Galleri Hammarén Galleri Lillhammar Sintra Galleri Waadman 15 juni Lerverk Butik och Galleri Sintra
1. Galleri Anna H. 2. Anohaao Gallery 3. Galleri Aveny 4. Galleri Backlund 5. Botaniska Trädgården 6. Galleri Engleson 7. Grafik i Väst 8. Galleri Hammarén 9. Galleri Kim Anstensen 10. Galleri Konstepidemin 11. Göteborgs Konstförening 12. Göteborgs konstmuseum 13. Konstnärscentrum väst/ Galleri KC 14. Lerverk Butik och Galleri 15. Galleri Lillhammar 16. Galleri Lord & Lydia 17. Galleri Majnabbe 18. Partille konstförening 19. Galleri PS 20. RiverCity Gallery 21. Röda Sten Konsthall 22. Galleri Scandinavia 23. Sintra 24. Galleri Thomassen 25. Galleri 20 26. 3:e våningen Dans- och Konstscen 27. Galleri Uddenberg 28. Galleri Wadman
Konstguiden är utgiven av Temang Art Media, ( temang.art.media@gmail.com). För eventuella programändringar ansvaras ej! Konst i Göteborg Våren 2019 finns också att hämta på turistbyråerna och Stadsbiblioteket.
Guiden 24 år (48:e upplagan) www.temang.se/konstguiden