Galleri Anna H.
Aschebergsgatan 19
411 27 Göteborg
Tel. 0709 - 40 15 20
Öppet: mån-tis stängt. Ons-tors 13-17,
fre-sön 12-15
E-post:
1.
3.
Galleri Backlund
Karl Gustavsgatan 13
411 25 Göteborg
Tel. 031 - 711 23 20
Mobil: 0708 - 20 23 34
Mån - tors 12 - 18, fre 12 - 17, lör-sön 12 - 15
Epost:
Galleri Engleson
Erik Dahlbergsgatan 28
412 53 Göteborg
Tel: 0708-26 21 79
Mån-tors 12-18, Lör-sön 12-16
Epost:
8.
Galleri Kim Anstensen
Götabergsgatan 18
411 34 Göteborg
Tel. 031 - 18 01 11, Mob: 0707 - 550 505
Tis - tors 12-18, fre - lör 12-16,
sön - mån stängt
E-post:
11.
Göteborgs Konstförening
Kastellgatan 9
413 07 Göteborg
Tel. 031 - 18 64 03
Öppet: tis-fre 13-17, lör-sön12 - 16.
Mån stängt
E-post:
12.
13.
14.
Konstnärscentrum Väst /
Galleri KC
Erik Dahlbergsgatan 6
411 26 Göteborg
Tel. 031-711 54 47
Öppet: Tis - sön 12 - 16
E-post:
17.
Lerverk Butik och Galleri
Postgatan 8 A, Kronhusbodarna
411 13 Göteborg
Tel. 031 - 13 13 49
Öppet: vardagar 11 - 18, lördag 11 - 16
Epost: 
18.
Partille konstförening
Partille Herrgård “Slottet “
Carl Wilhelm Carlbergs Allé
433 25 Partille
Öppet:  tisdag 12 – 15.
lördag - söndag 12 - 16
Galleri PS
Kaponjärgatan 4 (Haga)
413 02 Göteborg
Tel. 0706-771 559
Öppet: Tis-ons 13-17, tors-sön 12-16
19.
22.
Galleri Scandinavia
Berzeliigatan 14
412 53 Göteborg
Tel.0708 - 654091
Tis - fre 11 - 18. lör 11 - 16, sön - mån stängt
23.
Sintra
Konsthantverksgrupp
Landsvägsgatan 5
413 04 Göteborg
Tel. 031 - 775 01 20
Mån - fre 11 - 18, lör 11 - 16
E-post:
25.
27.

VERNISSAGER, EVENTS  under VÅREN  2023

20.
RiverCity Gallery
Monsungatan 57
(Vid Bockkranens busshållplats på Eriksberg)
417 66 Göteborg
Tel: 070-284 20 50
Öppettider:
Ons - tors 13 - 17, fre - sön 12 - 15
Övriga tider enligt överenskommelse
Hemsida: 
E-post:
Facebook:
24.
Galleri Aveny
Kastellgatan 19
413 07 Göteborg
Tel. 0708- 16 26 22
Öppet: Mån - tors 12 -17, lör - sön 12 - 16
fredag stängt
E-post:
 
 Göteborgs konstmuseum
 Gothenburg Museum of Art
 Götaplatsen
 412 56 Göteborg
 Telefon: 031-368 35 00,
 Öppettider: - se hemsidan.
 
  E-post:
 
 Göteborgs konstmuseum ingår i Göteborgs Stad
 Gothenburg Museum of Art is part of the City of
 Gothenburg
6.
     I Galleriet
9.
10.
Galleri Hammarén
Erik Dahlbergsgatan 14
411 26 Göteborg
Tel. 0720 03 30 32
26.
Tis-tors 13-17, fre-lör 12-16, sön o mån stängt
15.
Instagram:
EXHIBITIONS
EVENTS / VERNISSAGES
NEVVEN
Molinsgatan 11
411 33 Göteborg
Tel. +46 760 86 73 05
Mån-tisd: stängt, ons-fre 12.00-18.00,
lör-sön 12.00-16.00
16.
Följ oss på Facebook och Instagram
I Skissernas Rum
2.
Galleri Låma
Sextantgatan 8
426 76 Västra Frölunda
Tel. 0705-291655
Öppet: lör-sön 12-16 eller efter över-
enskommelse.
email:
Vi tar gärna emot bokade besök
Ring eller maila oss. Varmt välkomna!
Röda Sten Konsthall
Röda Sten 1
414 51 Göteborg
Öppet: Mån stängt.
Tis, tor, fre kl 12 - 17, ons kl 12-20,
lör-sön kl 12-18
Telefon: 031 - 12 08 16
E-post:
21.
4.
Botaniska trädgården
Carl Skottsbergs Gata 22A
413 19 Göteborg
Tel 010 – 473 77 77
Våra utställningar visas i Floras Rike
(butiken) och i trädgården.
Öppettider:
Trädgården alltid öppen.
Floras Rike: apr-sept 10 -19 alla dagar,
okt-mars mån-fre 10 - 17, lör-sön 12 -16,
Stängt 24 & 31 dec
e-post:
Floras Rike
Under 2021 - 2023 intar Konstepidemins
konstnärer Botaniska med utställningar
både ute och inne
Trädgården
Under 2021 - 2023 intar Konstepidemins
konstnärer Botaniska med
utställningar både ute och inne.
Under sommaren visas flera verk utomhus
i trädgården.
5.
Galleri Box
Kastellgatan 10
411 22 Göteborg
Tel. 076 – 025 90 10
Öppet: tis-fre 13-17, lör-sön 12-16
email:
7.
Galleri 54
Kastellgatan 7
413 07 Göteborg
Tel. 031 – 13 68 30
Öppet: tis–fre 13-17, lör-sön 12-16
email:
Galleri Majnabbe
Taubegatan 9, Kustens hus hpl Chapmans torg
414 55 Göteborg
Tel. 0739 - 140077
Öppet: Ons-tors 12-18 och lör-sön 12-16
email:
Galleri Thomassen
Götabergsgatan 32
411 34 Göteborg
Tel. 031 – 81 19 92
Tis-tors 12-18, fre-lör 12-16, sön 12-15
E-post:
Galleri 20
Långedragsvägen 20
426 71 Västra Frölunda
Mån – fre 12-18, lör-sön 12-16
Tel. 0767 – 750 982
3:e Våningen
Galleri Uddenberg
Kastellgatan 7
413 07 Göteborg
Tel. 0706 – 392 492
Öppet: ons-tors 13-17, fre-sön 12-15
E-post:
28.
Galleri Wadman
Wadmansgatan 7
412 53 Göteborg
Vernissagedagar, som inte är lördagar, visas med veckodagens namn
COPYRIGHT,
Stadsbyggnadskontoret
Göteborg 2008
Grafik i Väst
Konstnärsägt galleri och grafikbank
Storgatan 20
411 38 Göteborg
Tel 031- 711 38 39, 0700-18 18 73
Öppet: ons 12-18, tor-sön 12-16
e-post:
Med reservation för ändringar.
Konstguiden är utgiven av Temang Art Media, (temang.art.media@gmail.com). För eventuella programändringar ansvaras ej! ”Konst i Göteborg Våren 2023” finns också att hämta hos deltagande gallerier och Konstmuseet samt på turistbyråerna och Stadsbiblioteket.
21 jan - 5 feb 11 feb - 26 feb 4 mars - 19 mars 26 mars - 16 april
Amanda Hoffner, collage, Anna Ulin Rosenqvist, keramik Vernissgae lördag 21 jan 13-16 Anneli Pihlgren, måleri Vernissage lördag 11 feb 13-16 Melanie Baker Hörnstein, keramik Annakajsa Wahlstedt Russel, måleri Vernissage lördag 4 mars 13-16 Kicken Ericson, broderi Sam Stigsson, objekt Vernissage lördag 26 mars 13-16
14 jan - 29 jan 4 feb - 19 feb 25 feb - 12 mars 18 mars - 6 april 15 april - 30 april 6 maj - 21 maj
Yvonne Larsson Jonas Ellborg Kerstin Berg Martin Wickström Anncatrine Lindström Samlingsutställning
9 jan - 29 jan 25 feb - 12 mars 18 mars - 2 april 22 april - 7 maj
Vintersalong KG Nilsson Carl Bjerkås Britta Noresten
Följ oss på Facebook och instagram
13 jan - 12 feb 4 mars - 4 apr 8 apr - 26 apr 13 maj - 13 juni 17 juni - 18 juli 22 juli - 28 aug 26 aug - 26 sept
Living in Harmony with nature Heike Thiede och Matteo Giusti Ami Lanmark Elin Wikströ Eva Dahlin Nils Ramhöj Johanna Helander Anna Lamberg och Dorota Lukicmska
Följ utställningarna på Botaniska Facebooksida
13 jan - 13 feb 17 feb - 19 mars 24 mars - 23 april 28 april - 28 maj
Simon Gran Danielsson Hanna Antonsson Christoph Mügge och Sebastian Mügge Daniel Vincent Hansen, Adrian Espinos
14 jan - 19 jan 4 feb - 9 feb 11 feb - 16 feb 18 feb - 2 mars 11 mars - 16 mars 18 mars - 23 mars 25 mars - 30 mars 1 apr - 6 apr 8 apr - 13 apr 15 apr - 20 apr 22 apr - 27 apr 29 apr - 4 maj 6 maj - 11 maj 13 maj - 18 maj 20 maj - 25 maj 27 maj - 1 juni 3 juni - 8 juni 17 juni - 22 juni
Yuliiana Stepaniuk, måleri Roger Nilsson, foto Sofia Graneus m.fl., måleri Svenska Konstnärsförbundet, samlingsutställning Linda Sandgren, måleri Lily Charlotte Lövenstierne, måleri Barbro Kanski, måleri Louise Kronander,akvarell, Lina Lo Gillefalk, keramik Anna Lundin, måleri Amie Andersson, måleri Ismo Sahrman, måleri Ronak Azeez, måleri Faruq Omer, måleri Gunilla Wistrand, måleri C&N Group, ARTISHOW Peter Malmstedt, foto Lena Gustavsson, keramik Susanne Arvidsson, måleri Barbro Jonasson, skulptur Wenche Skjöndal, måleri & skulptur Maria Lekenstam, måleri Felicia Lekenstam, foto Louise Israelsson, måleri
6 jan - 15 jan 20 jan - 12 feb 17 feb - 12 mars 17 mars - 19 mars 24 mars - 16 april 21 april - 14 maj 19 maj - 11 juni
Dômen konstskolas stipendiater: Agnes Westbring, Theodor Hallgren, Linnea Nordmark Kristina Frank Kira Carpelan, Kristoffer Svenberg, Amanda Karlsson, Niclas Wallenborg. The Life and Death of the World Wide Web. Liselotte Wajstedt Eva Rocco Kenell Maja Droetto Karin Lundgren-Tallinger
7 jan - 25 jan 28 jan - 15 feb 18 feb - 8 mars 11 mars - 29 mars 1 april - 26 april 29 april - 17 maj 20 maj - 7 juni
Ulrika Andersson Mats Nielsen Annika och Micke Arvidsson Jim Berggren Christina Ringsberg Waverly Lui Se hemsidan!
7 jan - 28 jan 4 feb - 25 feb 4 mars - 25 mars 1 april - 22 april 29 april - 20 maj
Bianca Maria Barmen och Majlis Agbeck Björn Wessman Carin Ellberg och Per Svensson Peter Johansson Christer Strömholm, Anders Petersen och JH Engström
7 jan - 1 feb 4 feb - 22 feb 25 feb - 15 mars 18 mars - 5 april 6 april - 10 april 11 april - 20 april 22 april - 10 maj 13 maj - 31 maj
Vintersalong 30 konstnärer Evert Jonsson, målningar Johan Petterson, målningar Hans Söderberg, målningar Stängt över påskhelgen Påsksalong, Konstmix AnnaMaria Rogberg, målningar Magnus Dahlbäck, målningar
14 jan - 12 feb 18 feb - 12 mars 18 mars - 9 april 15 april - 7 maj 13 maj - 4 juni
Ida-Lovisa Rudolfsson, Gaby Berglund Cárdenas Harri Monni, Martin Skimutis Peter Apelgren Tabea Dürr, Agneta Ernström Fredrik Vestergård, Katarina Norrby
- 12 feb - 12 mars 11 mars - 27 aug 22 april -7 april 2024 3 maj - 7 jan 2024
Eric Magassa och Jelizaveta Suska. Stenastiftelsens kulturstipendium 2022 Albert Edelfelt – Modernt konstnärsliv i sekelskiftets Europa Lee Bul Den underbara färgen. Göteborgskolorismen i nytt ljus. Bortom det bärbara. Fyra modekreatörer i dialog med samlingen Sandra Backlund, Martin Bergström, Helena Hörstedt och Diana Orving
7 jan - 22 jan 28 jan - 12 feb 18 feb - 5 mars 11 mars - 26 mars 1 april - 16 april 22 april - 7 maj 13 maj - 28 maj 30 maj - 15 juni 7 jan - 22 jan 18 feb - 5 mars 11 mars - 26 mars 22 april - 7 maj
Fredrik Nordin ” Anteckningar från vulkanens skugga”, olje-måleri och teckning Hannah McDonald ”Re-re-remembering”,teckning, måleri, ljud Jessica Johannesson ”Jag har slutat tala. Jag kan ro utan åror.” skulptur, Nahrin Malki ”The Masses”, måleri Samuel Sander ”Garden State”, måleri och objekt Annika Löb Mossberg ”KVIESCENS”, skulptur & Elisabeth Borg, måleri, teckning och objekt Lars Dyrendom ”Polar Bears and all That Other Scary Shit out There”, fotografi Schillerska spetsgymnasiet för bild och form Projekt ODLA Konstnärer från Konstnärscentrum’s Mentorsprogram Backa Carin Ivarsdotter Felicia Björklund t.o.m 28 maj
14 jan - 4 feb 11 feb - 4 mars 11 mars - 8 april 15 apr - 6 maj 13 maj - 3 juni 10 juni - 1 juli 8 juli - 26 aug
I Galleri: HDK I Pop-up: HDK I Galleri: Castello Hansen och Ulrika Swärd, smycke I Pop-up: Marja och Lina Ekdahl, keramik och poesi I Galleri: Isabelle Hällsjö, textil/glas I Pop-up: Katrina Berglund, stickat I Fönster:Lise Wichman Hansen, saltglaserad keramik I Galleri: Masayoshi Oya, keramik I Pop-up: Lotta Snijder, smycken I Galleri: ”Smycken och poesi”, samlingsutställning I Pop-up: ”Jewelry and Litterature”, samlingsutställning I Galleri: Serena Holm, smycken I Pop-up: Omari Moe ”Modu Geode”, skulptur I Galleri: Lerverk sommarutställning I pop-up: Lerverk sommarutställning
1 mars - 2 april 22 april - 14 maj 20 maj - 11 juni
Anders Kappel, måleri Disa Rytt, måleri Matti Rantanen, måleri
21 jan - 5 feb 11 feb - 26 feb 4 mars - 19 mars 25 mars - 16 april 22 april - 7 maj 13 maj - 14 juni
Claudia Theel, måleri, Adrienne Risely, keramik och måleri Allestädes närvarande Uwe Kersten, måleri och skulptur Från Haga till Shanghai, Zehra Ay, broderi och skulptur Annika Jauhola, måleri, Fredrik Fabó, fotobaserad konst & blandteknik Intressant akvarell, samlingsutställning, Ylva Sager, Stanislav Zoladz, Gunnel Moheim, Lars Eje Larsson, Hasse Karlsson, Lars A Persson, Anna Törnqvist och Lena Amstrand Liv Midbøe, hantverk som språk, skulptur, installation & teckning, Anna Ryman, teckning, måleri och skulptur Vårsalong 2023, Samlingsutställning Göteborgs konstnärsklubb
26 jan - 26 feb 9 mars - 16 april 27 april - 4 juni 15 juni - 13 aug 24 aug - 27 aug Tors 26 jan 18-20 Tors 9 mars 18-20 Tors 27 april 18-20 Tors 15 juni 18-20
Overgrowth A group exhibition featuring works by Ali Gallefoss, Oda Iselin Sønderland and Tadashi Toyama Kyvèli Zoi Sigve Knutson NEVVEN’s multi-location Summer Exhibition at NEVVEN’s Göteborg gallery and Cascina Gilli (Castelnuovo Don Bosco, Italy) A group exhibition featuring works by Letizia Lucchetti, Olof Marsja and Shafei Xia Giorgio Celin CHART Art Fair - Kunsthal Charlottenborg, Copenhagen Overgrowth / Vernissage* Kyvèli Zoi / Vernissage* Sigve Knutson / Vernissage* Summer Exhibition / Vernissage*
21 jan - 5 feb 25 feb - 12 mars 22 april - 7 maj
Heike Ahrends, Mjörn, måleri, Bernt Törner, Nässjö, keramik – raku Hanna Hagström Ohlén, Torslanda, keramik Gun Eld Sandström, Lerum, måleri Christin Björk, Alingsås, måleri Filip Rem, Göteborg, måleri
7 jan - 22 jan 28 jan - 12 feb 18 feb - 5 mars 11 mars - 26 mars 1 april - 23 april 29 april - 14 maj 20 maj - 4 juni
Peter Hefner Mats Kläpp Anna Brag Samuel Klauringer Anne Mari Stöhr Anette Folkedotter Erdmute Blach
11 jan - 17 feb 25 feb - 12 mars 18 mars - 2 april 15 april - 30 april 13 maj - 28 maj 3 juni - 18 juni 30 juni - 17 aug
Vintersalong – Art To Go Utställningen visar konst av olika konstnärer och hängs om kontinuerligt Susanna Arwin Måleri och skulptur i glas och brons Joachim Karkea Akvarell Jenny Söderlund Måleri och skulptur i keramik Heike Thiede Måleri, blandteknik och skulptur Temautställning – Göteborg 2023 Grupputställning Sommarutställningar Program och öppettider för dessa utställningar finns på vår hemsida Information om våra utställningar och konstnärer finns på hemsidan: www.rivercitygallery.se I galleriet finns alltid ett brett utbud av bildkonst ( måleri, litografi, foto ) men även glas, keramik och skulptur.
21 jan - 16 april 29 april - 21 maj 10 juni - 27 aug 16 sept - 19 nov
STENA DANICA – Danica Dakic´ HDK-Valand : Examensutställning fotografiprogrammet. Nontokozo Tshabalala, Maja Gunn, Josefin Lindskog, Mona Namér Göteborgs Internationella Konstbiennal
24 mars - 2 april 15 juni - 15 aug
Hellstrom Street Art Sommargalleri i Marstrand I övrigt blandad hängning
30 dec-22 - 1 feb 14 jan - 1 feb 4 feb - 22 feb 25 feb - 15 mars 18 mars - 12 april 15 april - 3 maj 6 maj - 30 maj 3 juni - 19 juli 22 juli - 23 aug
Fönster: Anna-Linda Gabriel Inger Lampegård Hellertz Maja Stjärna, Fönster: Tina Hultsborn och Ludvig Hyrefelt Mia Fkih Mabrouk, Fönster: Emma Ihl och Malou Larsson Sophia Wallgren, Fönster: Ellen Dynebrink och Åsa Lockner Emelie Grönvall, Fönster: Nilla Eneroth och Ulla Gustafsson Evelina Dovsten, Fönster:Maria Kristofersson och Maria Uleander Swedish Fika Samlingsutställning Blås och knåda Samlingsutställning
7 jan - 31 jan 4 feb - 21 feb 25 feb - 14 mars 18 mars - 9 apr 15 apr - 2 maj 6 maj - 30 maj 10 juni - 13 aug 19 aug - 12 sept 16 sept - 3 okt
Joakim Eneroth Klas Eriksson // Johan Zetterqvist Mark Frygell // Klara Zetterholm SPRING BREAK (grupputställning) Grupputställning: Wes Mapes, Åsa Norberg & Jennie Sundén, Leyman Lachine, Nokukhanya Langa Camilla Engman // Helena Roos & Pia König Biennale le latitudini dell’arte Gabriele Basch // Beate Höing Anja Fredell // Stipendiatutställning
28 jan - 5 feb 11 feb - 15 feb 18 feb - 22 feb 24 feb - 5 mars 11 mars - 16 mars 18 mars - 26 mars 1 apr - 5 apr 15 apr - 23 apr 28 apr - 30 apr 3 maj - 7 maj 13 maj - 21 maj 1 juli - 23 juli
Jonas Bergstedt, akvarell wp.jonas-bergstedt.nu Ylva Junfelt, måleri Ninja Agborg, skulptur Lotta Lagerberg www.artbycit.se Anki Vesanen m.fl. anki@vesanen.se Malin Josefsson www.malinjosefsson.com Jessica Andersson, abstrakt måleri info@jesanderart.com Shwetha Devanga, måleri www.prototypecreations.org Svenska Konstnärsförbundet, grupputställning, måleri Pelle Lundberg, Anna Råland, keramik Tomas Sundberg, akvarell Pia Carlsson, akvarell och keramik Ann-Mari Ohlsson genom Leif Ohlsson
19 jan - 21 jan 26 jan - 28 jan 21 jan - 12 feb 6 feb - 7 feb 8 feb 10 feb - 11 feb 24 feb - 19 mars 3 mars - 4 mars 16 mars - 18 mars 1 april - 23 april 1 april - 2 april 13 april - 15 april 21 april - 22 april 6 maj - 28 maj 9 juni - 25 juni
Neither, Gun Lund, Jubileum, Föreställning ” ” ” ” Stefan Karlsson, Rakel & Tekla Bergman Fröberg, Bigert & Bengtsson, Utställning Februaridans i Danscentrum Väst, Föreställning Samtal om dans – Leif Sunesson, Göteborgs Dansarkiv Geiger, konsert Åsa Norberg och Jennie Sundén, Utställning Utbyte Fylkingen, Konsertföreställning Mellanrummet. Au Point Extrema. Ark till Ark + samtal om Gun Lunds arbete, Gun Lund Jubileum, Föreställning Kristian Krän, Utställning MEDAcollective, Föreställning Tommi Salmela & Åsa Thegerström och Yellow Jacket Collective, Föreställning Geiger, Konsert Isabel Theselius, Stina Östberg, Sally von Rosen, Tre utställningar #7 Utbyte Bloom Gallery på 3:e Våningen, Utställning
12 jan - 29 jan 4 feb - 19 feb 25 feb - 12 mars 18 mars - 2 apr 15 apr - 7 maj 13 maj - 4 juni
JUBILEUMSUTSTÄLLNING MED GODA VÄNNER ULLA WALLBERG, målningar & akvareller MARGARETA JANSSON, målningar & akvareller MARIA HEED, akvareller & grafik VLADIMIR STOCES, skulptur VÅR SAMLING
31 mars - 2 april
Kristina Hulterström, Maria Lundgren, Birgitta Wiktorsson Ekman, akryl – akvarell - keramik Öppet: 31 mars 16 - 20, 1-2 april 12 -16 Vernissage 31 mars
6 januari fredag Galleri 54 7 januari Grafik i Väst Galleri Hammarén Galleri Kim Anstensen Galleri PS Galleri Thomassen 9 januari söndag Galleri Backlund 11januari onsdag RiverCity Gallery 13 januari fredag Galleri Box 14 januari Galleri Aveny Galleri Engleson Göteborg Konstförening Lerverk Butik och Galleri Sintra 20 januari fredag Galleri 54 21 januari Galleri Anna H Partille konstförening Röda Sten Konsthall 3:e våningen Dans- och Konstscen 26 januari torsdag NEVVEN 3:e våningen Dans- och Konstscen 28 januari Grafik i Väst Konstnärscentrum Väst/Galleri KC Galleri PS Galleri 20 4 februari Galleri Aveny Galleri Engleson Galleri Hammarén Galleri Kim Anstensen Sintra Galleri Thomassen 6 februari måndag 3:e våningen Dans- och Konstscen 8 februari 3:e våningen Dans- och Konstscen 10 februari 3:e våningen Dans- och Konstscen 11 februari Galleri Anna H Galleri Engleson Lerverk Butik och Galleri Galleri 20 17 februari fredag Galleri Box 18 februari Galleri Engleson Grafik i Väst Konstnärscentrum Väst/Galleri KC Göteborgs Konstförening Galleri PS Galleri 20
Galleri Majnabbe
Galleri Majnabbe
24 februari fredag Galleri 20 3:e våningen Dans- och Konstscen 25 februari Galleri Aveny Galleri Backlund Galleri Kim Anstensen Partille konstförening RiverCity Gallery Sintra Galleri Thomassen 3 mars fredag 3:e våningen Dans- och Konstscen 4 mars Galleri Anna H Galleri Hammarén 9 mars torsdag NEVVEN 11 mars Galleri Engleson Grafik i Väst Konstnärscentrum Väst/Galleri KC Göteborgs konstmuseum Lerverk Butik och Galleri Galleri Låma Galleri PS Galleri 20 16 mars torsdag 3:e våningen Dans- och Konstscen 17 mars fredag Galleri 54 18 mars Galleri Aveny Galleri Backlund Galleri Engleson Galleri Kim Anstensen Göteborgs Konstförening RiverCity Gallery Sintra Galleri Thomassen Galleri 20 24 mars fredag Galleri Box Galleri 54 Galleri Scandinavia 25 mars Galleri 54 26 mars söndag Galleri Anna H 28 mars tisdag 31 mars fredag Galleri Wadman
Galleri Majnabbe
Galleri Majnabbe
1 april Galleri Engleson Grafik i Väst Galleri Hammarén Konstnärscentrum Väst/Galleri KC Galleri PS Galleri 20 3:e våningen Dans- och Konstscen 6 april torsdag Galleri Kim Anstensen 8 april Galleri Engleson 11 april tisdag Galleri Kim Anstensen 13 april torsdag 3:e våningen Dans- och Konstscen 15 april Galleri Aveny Galleri Engleson Göteborgs Konstförening Lerverk Butik och Galleri RiverCity Gallery Sintra Galleri Thomassen Galleri 20 21 april Galleri 54 3:e våningen Dans- och Konstscen 22 april Galleri Backlund Galleri Engleson Galleri Kim Anstensen Konstnärscentrum Väst/Galleri KC Göteborg konstmuseum Galleri Låma Partille konstförening 27 april torsdag NEVVEN Galleri Box Galleri 20 29 april Galleri Engleson Grafik i Väst Galleri Hammarén Galleri PS Röda Sten Konsthall 3 maj onsdag Göteborg konstmuseum Galleri 20 6 maj Galleri Aveny Galleri Engleson Sintra Gaalleri Thomassen 3:e våningen Dans- och Konstscen
Galleri Majnabbe
13 maj Galleri Enegleson Galleri Kim Anstensen Konstnärscentrum Väst/Galleri KC Göteborgs konstförening Lerverk Butik och Galleri RiverCity Gallery Galleri 20 19 maj fredag Galleri 54 20 maj Galleri Engleson Grafik i Väst Galleri Låma Galleri PS 27 maj Galleri Engleson 30 maj tisdag Konstnärscentrum Väst/Galleri KC 3 juni Galleri Engleson RiverCity Gallery Sintra 9 juni fredag 3:e våningen Dans- och Konstscen 10 juni Lerverk Butik och Galleri Röda Sten Konsthall Galleri Thomassen 15 juni torsdag NEVVEN 17 juni Galleri Engleson 30 juni fredag RiverCity Gallery 1 juli Galleri 20 8 juli Lerverk Butik och Galleri 22 juli Sintra 19 augusti Galleri Thomassen 24 augusti NEVVEN
Galleri Majnabbe
1. Galleri Anna H. 2. Galleri Aveny 3. Galleri Backlund 4. Botaniska Trädgården 5. Galleri Box 6. Galleri Engleson 7. Galleri 54 8. Grafik i Väst 9. Galleri Hammarén 10. Galleri Kim Anstensen 11. Göteborgs Konstförening 12. Göteborgs konstmuseum 13. Konstnärscentrum väst/ Galleri KC 14. Lerverk Butik och Galleri 15. Galleri Låma 16. Galleri Majnabbe 17. Nevven 18. Partille konstförening 19. Galleri PS 20. RiverCity Gallery 21. Röda Sten Konsthall 22. Galleri Scandinavia 23. Sintra 24. Galleri Thomassen 25. Galleri 20 26. 3:e våningen Dans- och Konstscen 27. Galleri Uddenberg 28. Galleri Wadman
Center för samtidskonst Sockerbruket 9 414 51 Göteborg Tel. 0702-721771 Öppettider: ons – sön 12-16

Upplaga 56 guiden under 28 år

www.temang.se/konstguiden